Menu


Leczenie zaburzeń lękowych

09/10/2017 - Zdrowie


Leczenie zaburzeń lękowych

Każdy z nas czasami odczuwa niepokój. Jest to naturalny stan związany z codziennym stresem, spowodowanym np. problemami w pracy czy podejmowaniem ważnej decyzji. Zaburzenia lękowe to jednak coś nieco innego niż zwykły strach. To grupa chorób umysłowych, które mogą znacząco obniżyć jakość życia i utrudnić funkcjonowanie w społeczeństwie. Dla wielu osób, które cierpią na zaburzenia lękowe, uczucie obawy i niepokoju jest stałe i przytłaczające. Jednak dzięki leczeniu większości osobom udaje się przezwyciężyć te dolegliwości i powrócić do normalnego życia.

Istnieją dwie podstawowe formy leczenia zaburzeń lękowych: Farmakoteriapia oraz psychoterapia. O wyborze konkretnej metody powinien decydować rodzaj zaburzenia lub współwystępowanie różnych chorób. Jeśli psychiatra Tomasz Woźniak zdecyduje, że potrzebujesz leczenia, może przepisać ci leki. Najczęściej stosowane w takich przypadkach lekarstwa to antydepresanty i benzodiazepiny, takie jak Prozac czy Xanax. Należy jednak pamiętać, że takie środki mogą powodować efekty uboczne, dlatego lekarz powinien dostosować leczenie do indywidualnego przypadku pacjenta.

Specjalista ds. zdrowia psychicznego może także zlecić psychoterapię. Jest to rodzaj poradnictwa, w ramach którego terapeuta pomaga mówić o tym, jak zrozumieć i poradzić sobie z zaburzeniami lękowymi. Można wyróżnić kilka rodzajów skutecznej psychoterapii. Jednym z nich jest terapia poznawczo behawioralna, która polega na uczeniu, jak rozpoznać i zmienić wzorce myślenia i zachowania, które powodują głęboki niepokój lub panikę. Drugą techniką jest ekspozycja, czyli zachęcanie do stawienia czoła strachom w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Przez powtarzające „narażenie” na stresujący obiekt lub sytuację, pozyskuje się większe poczucie kontroli. Kiedy następuje konfrontacja ze strachem, nieskutkująca doznaniem krzywdy, lęk stopniowo się osłabia.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *